ΣΔΕ ΧΑΝΙΩΝ

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Χανίων υπάγεται στη Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Διά Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άρχισε να λειτουργεί το 2006. (Δείτε εδώ τον κανονισμό λειτουργίας των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας Σ.Δ.Ε.).

Από το 2008 δημιουργήθηκαν και τμήματα στην Κίσσαμο και στο Κολυμπάρι και το 2012 το τμήμα Κολυμβαρίου μεταφέρθηκε στις Βουκολιές.

Από το σχολικό έτος 2018 – 2019 τα παραρτήματα λειτουργούν στον Αλικιανό και στο Καστέλι Κισσάμου.

Απευθύνεται σε ενήλικες άνω των 18 ετών, που τελείωσαν το Δημοτικό Σχολείο και δεν φοίτησαν καθόλου στο Γυμνάσιο ή το εγκατέλειψαν πριν το τελειώσουν.

Το σχολείο λειτουργεί κατά τις απογευματινές ώρες από Δευτέρα έως Παρασκευή 5:45μ.μ. ? 9:30μ.μ. και η φοίτηση σε αυτό διαρκεί 2 σχολικά έτη παρέχοντας στους αποφοίτους του:

• τίτλο ισότιμο με το απολυτηρίου Γυμνασίου (Νόμος 2525/1997 άρθρου 5),
  • γνώση αγγλικής γλώσσας και υπολογιστών,
  • συμβουλευτική σταδιοδρομίας και σύνδεση με την αγορά εργασίας,
  • ψυχολογική υποστήριξη σε μαθησιακές και άλλες δυσκολίες της ενήλικης ζωής.

Διδάσκονται οι ακόλουθοι Γραμματισμοί:

Το περιεχόμενο των μαθημάτων προσαρμόζεται στις ανάγκες των εκπαιδευομένων και δεν στηρίζονται στην πιστή εφαρμογή ενός αναλυτικού προγράμματος.

Το ΣΔΕ Χανίων στεγάζεται στο κτήριο του 1ου Γυμνασίου Χανίων, δίπλα στην Αγορά.